DK: FRI FRAGT OVER 500 KR. 
SE & DE: FRI FRAGT OVER 700 KR.

Glendalough Spring Gin 41% 700ml

450,00 kr. Inkl. moms

Glendalough Spring Gin rummer det, der kendetegner en dejlig forårsdag, i en flaske. Det er en frisk gin, med smags- og dufts noter af citrus og urter.

 

 

 

 

Varenummer (SKU): TS071534 Kategori: Tags: , ,

Beskrivelse

Glendalough Spring Gin er en frisk og livlig gin, med skønne smagsnoter af citrus og urter. Det er en gin som omfavner det som kendetegner foråret. Denne forårs gin har smags- og duftnoter af et mix af friske grønne skud, vilde botaniske blade og blomster. Det giver en frisk gin, som har en god fyldig smag.
Specielt for Glendalough Spring Gin er at ingredienserne bliver håndplukket i de irske Wicklow bjerge. De plukker hvad der gror for sæsonen, og bruger dem til at destillere allerede dagen efter.
Det færdige produkt, er en gin som for hver mundfuld, tager dig ud på en rejse til de irske bjerge på en fantastisk solrig forårs dag.

Glendalough Distillery

Glendalough Distillery laver gins som er betydelig anderledes i deres kvalitet. Deres gins er lavet fra friske og vilde ingredienser, som de indsamler i bjergene omkring destilleriet. Her har de altså en person til at samle ingredienser hver gang at de skal destillere. De pointere selv, at de tror at de er de eneste i destilleri i verden, som har en fuldtidssansat til at indsamle ingredienser.
Ingredienserne bliver herefter brugt få timer efter pukningen, til at lave deres eksklusive og unikke gins.

Se Glendalough’s udvalg af gins her!

Yderligere information

Brand

0
0 varer i alt
Køb gavekort