DK: FRI FRAGT OVER 500 KR. 
SE & DE: FRI FRAGT OVER 700 KR.

Glendalough Autumn Gin 41% 700ml

450,00 kr. Inkl. moms

Glendalough Autumn Gin har dejlige smagsnoter af efterårets vilde frugt høst. Den rummer smagsnoter af dejlige vilde frugter og bær, høstet i de irske Wicklow bjerge.

 

 

 

 

Varenummer (SKU): TS071589 Kategori: Tags: , ,

Beskrivelse

Glendalough Autumn Gin har mange fantastiske smagsnoter af vilde frugter og bær. Ginnen har en moden og generøs smag af de fantastiske bær og frugter som omringer Wicklow bjergene. I efterårs sæsonen drager de ud i bjergene, for at håndplukke de forskellige botanicals som ginnen er destillieret på. Det afhænger altså af sæsonen, hvilke vilde bær og frugter som vil blive anvendt i ginnen. De bliver herefter anvendt til destillation allerede dagen efter.

Den skønne Glendalough Autumn Gin, er hvad der kendetegner efteråret i de irske bjerge på flaske. Drøm dig væk til Wicklow bjergene for hver mundfuld, og nyd en gin som er kraftig og smagsfuld på sin fantastiske bær smag.

Glendalough Distillery

Glendalough Distillery laver gins som er betydelig anderledes i deres kvalitet. Deres gins er lavet fra friske og vilde ingredienser, som de indsamler i bjergene omkring destilleriet. Her har de altså en person til at samle ingredienser hver gang at de skal destillere. De pointere selv, at de tror at de er de eneste i destilleri i verden, som har en fuldtidssansat til at indsamle ingredienser.
Ingredienserne bliver herefter brugt få timer efter pukningen, til at lave deres eksklusive og unikke gins.

Se Glendalough’s udvalg af gins her!

Yderligere information

Brand

0
0 varer i alt
Køb gavekort