DK: FRI FRAGT OVER 500 KR. 
SE & DE: FRI FRAGT OVER 700 KR.

Ginato Melograno Gin 43% 700ml

Ginato Melograno Gin er en spændende italiensk gin, lavet på enebær, røde Barbera vindruer og granatæble. Den har en fantastisk frugtig sødme i sin duft og smagsnoter, og en flot og intens farve.

250,00 kr. Inkl. moms

Alkohol

43%

Flaskestørrelse

700ml

Brand

Land

Italien

Varenummer (SKU): TS132109 Kategorier: , , Tags: , ,

Læs mere …

Ginato Melograno Gin er en lækker italiensk gin, med helt unikke smagsnoter. Den er lavet med de skønneste Barbera druer fra det nordlige Italien, frisk og sød granatæble, og selvfølgelig italienske enebær.

Denne gin er den tredje i serien fra Ginato. Den får sin flotte lilla og rødlige farve fra granatæblerne og især vindruerne, der er af en sort som giver en meget kraftig farve. Smagen i Ginato Melograno Gin er ligesom farven, kraftig og intens. Det er særligt smagsnoterne fra granatæblet, der trænger igennem og fylder i denne gin. Den har en fantastisk sødme, som man mærker allerede når dens frugtige duft rammer næsen.

Alle gin fra Ginato er lavet på en alkohol udvundet af forskellige druer, hvilket yderligere understøtter smagsnoterne af drue i ginnen. Derudover giver det en mere mild og mindre sprittet gin, når man bruger alkohol fra druer.

Se de andre Ginato Gins her!

Destilleriet bag Ginato ginnene ligger i den norditalienske region, i byen Ravenna, ca. 145 km syd for Venedig. Her har de destilleret i over 50 år, med spændende italienske råvarer fra hele landet. De bruger flere sorter af druer fra Norditalien, som de udvælger efter bedste kvalitet. Og deres citrusfrugter og andet frugt finder de under solens varme i den sydlige del af Italien. En gin uden enebær er ikke en gin, så de bruger de lækreste italienske enebær fra Toscana området.

0
0 varer i alt
Køb gavekort